Wim Hof Módszer = hidegterápia? Ahogyan én látom…

A lakókörnyezetemben jó esetben különcnek, kevésbé szerencsés pillanatokban hülyének néznek.

Amikor fagypont körüli hőmérsékletben pólóban, rövidnadrágban és sapkában járok, gyakran kapom meg a kérdést: “Nem fázol?” vagy hallom az aggódó, még inkább intő, dorgáló jelzést: “Meg ne fázz!”

Amikor ugyanilyen időben felső nélkül futok az erdőben, szintén nem a feltünősködés, nem is a “menőzés” késztet arra, hogy ilyen öltözetben tegyem a dolgomat. Egész egyszerűen csak másként érzékelem a hideget, mint korábban. A fagypont körüli levegőn való ténykedés hidegterápiává, a jégfürdő a jelenlét és az összpontosítás tökéletesítésének és egy boldogabb, egészségesebb állapot megélésének eszközévé vált.

Valószínűleg, amikor a Wim Hof Módszer instruktoraiként (oktatóiként) az elért eredmények feletti örömünkben és a mások segítése iránti lelkesedésünkben hideg vizes vagy jeges fürdőket fotózunk és teszünk közzé, sokak számára elzárjuk az utat, ami az önbizalommal, önbecsüléssel, egészséggel és boldogsággal fémjelzett életvitelhez visz.

Miért is gondolom ezt így?

Magyarországon még csak nagyon kevesen ismerik ezt a módszert, és akik hallottak róla vagy láttak néhány videót a YouTube-on, azoknak is az extrém hideghez való kötődés lehetett a legszembeszökőbb elem.

De vajon tényleg erről szól a Wim Hof Módszer?

Pár sorban leírom, hogyan éltem meg én a gyakorlás elkezdését és hogy milyen előnyökkel járhat számodra a rendszer elsajátítása és művelése.

Amikor először olvastam Wimről egy könyvet, akkor azonnal magával ragadott a történet és a “szuperhősök” útja. Elolvastam még egy könyvet és rájöttem, hogy egy egészen elképesztő jelenséggel állok szemben…

Wim gyakorolt, tapasztalt, fejlesztett, kísérletezett és tökéletesített, miközben újra és újra a való életben tette próbára módszerét.

Ily módon jóval azelőtt kezdett el pozitív tapasztalatokat szerezni (csakúgy, mint tanítványai és betegségek elől menekülő, reménykedő követői), hogy a tudomány képviselői akárcsak meghallották volna kiáltását.

Ez nem is csoda, hiszen olyan dolgokat állított, amiről réges-rég megállapították, hogy lehetetlen: az autoimmun rendszer és az autonóm idegrendszer befolyásolásáról beszélünk. Kijelentette, hogy módszerével antidepresszánsok nélkül elérhető egy kiegyensúlyozott, önbizalommal és örömmel teli, boldog lelkiállapot. Jómagam is több olyan emberrel találkoztam, akik a rendszer alkalmazása, a hidegterápia, a légzés és a megfelelő tudatállapot kialakítása révén jutottak el a mélyalkoholizmus vagy éppen a kábítószerfüggőség, esetleg a depresszió különféle fajtáitól és állapotaitól a nyugodt, boldog és produktív emberi élet örömteli állapotába. Többen közülük ma a módszer hálás hirdetői, oktatói.

A klinikai kutatások aztán megváltoztatták a legfontosabb alapvetéseket és megállapítást nyert, hogy nem csak Hof, de tanítványai is képesek a fenti hatások elérésére: befolyásolni tudják hormonális működésüket, képesek toxikus anyagok befecskendezését követően tünetmentes állapotban tartani testüket és az átlagnál hosszabb ideig tűrik akár az extrém hideg, akár más stresszorok hatásait is.

A rendszer három összetevője a légzés (lásd Túllégzéssel az egészségért – A Wim Hof Módszer”), a hideggel való fokozatos találkozás és a mentális fókusz vagy más néven a tudati összpontosítás (e kettőről Wim Hof Módszer – hideg és mentális fókusz” című cikkben olvashatsz).

Meggyőződésem szerint a légzés az alapja a rendszernek, mert még ha valaki nem is igazán merítkezik meg a hideg elképesztően pozitív áldásaiban, és nem nagyon gyakorolja a mentális fókusz jótékony következményeket hozó gyakorlatait sem, a légzőgyakorlatok akkor is fantasztikus változásokat generálhatnak számára.

Nem, nem azt állítom, hogy a módszer eme két tartóoszlopának nincsenek előnyei! Sőt, a magam részéről egészen elképesztő élményeket éltem meg és korábban számomra lehetetlennek tűnő eredményeket értem el.

Vajon mit jelent ez a gyakorlatban?

Amikor rendszeresen légzőgyakorlatokat végzel, hatást gyakorolsz a hormonrendszeredre és ezáltal javul a stressztűrésed, örömtelibbé és boldogabbá válsz. Csökkennek a gyulladásos folyamatok a testedben és hatékonyabbá válik a mindennapi légzésed is. Az energiaszinted megnő.

Nem mellesleg, a gyakorlás hatására a hidegtűrésed is jelentősen javul.

A hidegben való gyakorlás hatására (legyen ez hideg levegő, hideg víz vagy éppen jeges fürdő) a stresszhelyzetekhez való alkalmazkodásod drámai mértékben megváltozik, a közérzeted tovább javul és egészségi állapotod már rövid idő elteltével is nagyot javul. Reumatikus problémák, gyulladások, fájdalmak? Számos esetben tapasztaltunk javulást a módszer alkalmazásának következményeként.

Ezzel együtt, még a módszer elsajátítását szolgáló képzések során is választható ez a lehetőség, azaz ki-ki eldöntheti, hogy meg akarja-e tapasztalni ezt az önmagunkra kaput nyitó, legbensőbb énünket megújító élményt.

A mentális fókusz egyrészt szintén következmény, másrészt kiváló megalapozása bármely más gyakorlatnak vagy akár a mindennapok megtapasztalásának. Röviden összefoglalva: a jelenlét állapotának felülmúlhatatlan öröme, a boldogságérzet egy új szintje az, ami lehetőségként tárul elénk, hiszen ez egy igazi, körülményektől független megélés, amit rohanó hétköznapjaink sokszor mélyen elfednek előlünk.

Hogy mi is a következtetés?

A Wim Hof Módszer elemei egyenként is meghatározó előnyökhöz juttathatnak minket, a rendszer elemeinek tartós alkalmazása, életmódunk részévé tétele pedig hozzásegít egy egészségesebb, boldogabb és erőteljesebb élet megtapasztalásához.

Márpedig ki ne akarna akár a magánéletében, akár a munkájában hatékonyabb és eredményesebb lenni?!?

Sok sikert és jó egészséget kívánok!

A módszert tanító kurzusaimat keresd a honlapomon!

Oszd meg a cikket:

Hasonló cikkeink